Uzman isim deklare etti: “Meme protezi emzirmeye engel değil”

05.08.2022 12:28 Haber Deposu: İHA Plastik, Rekonstrüktif ve Güzel duyu Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Buğçe Ballıoğlu Cenup, Dünya Emzirme Haftası’na hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. Silikon taktırmak isteyen annelerin, emzirme mevzusunda tedirginlik yaşadığını belirten Cenup, “Silikon varlığının gebelik ve emzirme sürecine herhangi bir negatif tesiri yoktur. Cerrahi esnasında süt bezleri ve süt kanallarına hiçbir müdahale yapılmaz ve zarar verilmez” ifadelerini kullandı.
Silikon protezler kansere niçin olur mu?
Op. Dr. Buğçe Ballıoğlu Cenup, silikon protezlerin kansere niçin olduğu iddialarına da açıklık getirdi. Silikon protezlerin kanser riski taşımadığını vurgulayan Cenup, şunları söylemiş oldu:“Silikon protezler, oldukca ender görülebilen ALCL adlı lenfatik bozuklukla ilgili bir hastalığa niçin olabilir. Bu hastalık çoğu zaman cerrahi sonrası averaj 5-7 yılda memede ani şişme ile ortaya çıkar. Pürtüklü protezlerde bu risk ortalama 1/30.000’dir. Tedavide kapsülün çıkarılması kafi olmaktadır.” Op. Dr. Cenup, silikon varlığının mamografi, ultrasonografi ve MR benzer biçimde görüntüleme şekilleri ile meydana getirilen çekimlerde etkili olmadığını da sözlerine ekledi. Görüntüleme şekillerinin proteze zarar vermediğini söyleyen Cenup, çekim meydana getirecek protez varlığı hakkında kişiye data verilmesi icap ettiğini belirtti.
Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme mümkün mü?
Yağ enjeksiyonunun protez ile meydana getirilen büyütme kadar net netice vermediğini belirten Cenup, “İşlemin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir. Meme büyütme adaylarının çoğu zaman zayıf olmaları ve vücutlarında kafi yağ bulunmaması kısıtlayıcı bir faktördür. Yağ enjeksiyonları çoğu zaman asimetri, dekolte bölgesinin doldurulması benzer biçimde rötuş durumlarında kullanılmaktadır. Ek olarak yağ enjeksiyonları sonrası oluşabilecek kireçlenme görüntüleme yöntemlerini etkileyebilir” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler