TMO fındık alım fiyatının detaylarını duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Ordu’da fındık alım fiyatını açıklamasının Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) alım tarihlerini ve bilgileri belirten bir duyuru yapmış oldu.
TMO’dan meydana getirilen açıklamada, “Fındık üreticilerinin depolama ve finansman ihtiyaçlarının karşılanması ile pazarlama kaynaklı yaşanabilecek sıkıntıların giderilmesi amacıyla TMO kabuklu fındık alım tutarları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafınca hasat periyodu öncesinde açıklanmıştır. Yeni sürem kabuklu fındık alım tutarları yüzde 50 sağlam iç fındık esasına nazaran Giresun kalite kilogramı 53, levant kalite 52 ve sivri kalite 51 TL’den alınacaktır. Ek olarak randımanlı fındığa geçmiş dönemlerde olduğu şeklinde randıman farkı ilave edilecektir. Bakanlığımızın üreticilere vereceği destek ödemeleri (alan bazlı, mazot ve gübre) ile beraber düşünüldüğünde averaj fiyat 54,00 TL’ye olacaktır” denildi. Fındık alımı taban tutarları belli oldu! Levant ve Giresun kalite 2022 fındık ne kadar?
Buna nazaran,
Giresun kalite için 53,00 TL/Kilo,
Levant kalite için 52,00 TL/Kilo,
Sivri kalite için ise 51,00 TL/Kilo oldu.
Fındık alımları 22 Ağustos’ta başlamış olacak
TMO’nun alım için her türlü hazırlıklarının tamamlandığı da belirtilen açıklamada, “TMO fındık alımları mevzusunda her türlü teknik altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır. Kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos’ta başlanacak olup alımlar önceki yıllarda olduğu şeklinde randevulu yapılacaktır. Üreticilerimiz 15 Ağustos’tan itibaren TMO iş bölgeleri ile www.tmo.gov.tr adresi üstünden randevularını alabilecektir. Üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken rutubetten dolayı sorun yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya azami itina göstermeleri gerekmektedir” uyarısında da bulunulmuş oldu.
ni ve bilgileri belirten bir duyuru yapmış oldu.

Son Dakika Haberler