Merkez Bankasından Temmuz enflasyonu açıklaması

Merkez Bankası (TCMB), tüketici fiyatlarının temmuz ayında yüzde 2,37 oranında arttığını ve senelik enflasyonun 0,98 puan yükselişle yüzde 79,60’ya çıktığını anımsatarak, “Bu zamanda, tüketici senelik enflasyonu enerji grubunda gerilerken öteki gruplarda terfi etmiştir. Enflasyondaki artışa en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından gelmiştir” değerlendirmesini yapmış oldu.
TCMB’nin yayımladığı metinde özetle şu ifadeler yer aldı:
“Temel mal grubunda senelik enflasyon tüm alt gruplarda yükseliş kaydetmiştir. Bu zamanda, senelik enflasyon hizmet grubunda lokanta-otelde gerilerken, ulaştırma ve kirada daha belirgin olmak suretiyle öteki alt gruplarda artmıştır. Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatlarındaki artışta tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının sınırı olan tesirinin yanı sıra üretici firmaların fiyatlama davranışları etkili olmuştur. Üstün dereceli serisi devam ediyor: Borsa İstanbul güne tarihin en yüksek seviyesinden başladı
Besin grubunda senelik enflasyon işlenmemiş gıdada sınırı olan bir düşüş kaydetmiş, işlenmiş gıdada ise yükselmeye devam etmiştir. Enerji enflasyonu, internasyonal enerji fiyatlarındaki görünüme paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarıyla düşüş göstermiştir. Internasyonal emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de bilhassa öteki enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürmüştür.
Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimi bundan önceki aya nazaran artışa işaret ederken, göstergelerin senelik enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir.”

Son Dakika Haberler