Kakaonun şaşırtıcı yararları – Sıhhat Haberleri

Kakao bir tek bir tek leziz değildir…  Bununla beraber yüksek bir antioksidan, vitamin ve mineral deposu olan ciddi bir süper gıdadır.
2 yiyecek kaşığı kakao tozu şunları ihtiva eder:
Kalori: 130Protein : 7 gramLif : 8 gramYağ : 6 gramKarbonhidratlar : 13 gramKakao tozu flavonoidlerle doludur .
Tüm süper gıdaların süper gıdası olan kakao, antioksidanlar, kalsiyum, çinko, bakır ve selenyumla dolu doğadaki en yüksek magnezyum kaynaklarından biridir.  
Kakao, gram başına yaban mersini, goji berry, kırmızı şarap, kuru üzüm, kuru erik ve hatta nardan daha çok antioksidan ihtiva eder.Kakao ile meydana getirilen içecekler de bağırsaklarınızdaki iyi bakteri sayısını artırabilir .  Araştırmalar, bitter çikolata yemenin genel zihinsel ve fizyolojik sağlığınızı artıran stresi azaltabileceğini gösteriyor.
Kakao tozundaki lif, sıhhatli sindirimi destek sunar ve irritabl bağırsak sendromu ve öteki sindirim sorunları riskini ve semptomlarını azaltabilir.
Kakao iyi bir magnezyum ve kükürt deposudur.
KAKAONUN FAYDALARI 
Yüksek ve çeşitli antioksidan içinde ne olduğu vücudunuz için tam bir bütünsel sıhhat sunar. Özgür radikallerle savaşır Yaşlanmanın önüne geçerDiyabet riskini azaltırKalp sağlığını güçlendirirİltihapla savaşırKilo vermeye destek olurCiltteki sorunların giderilmesini desteklerDaha parlak bir cilt sağlarKan damarlarının işlevini iyileştirebilirKan basıncını dengelemek için destekleyicidir. Kolestrolün azaltılmasına destek olurMutluluk hormonu salgılanmasını sağlar Beyin fonksiyonlarını iyileştirirGüçlü hafızayı desteklerDepresyona karşı etkilidirKakaonun yararları içinde bazıları bilhassa öne çıkar. Her gün 1-2 minik dilim %80 üstü bitter çikolata ya da 3-4 kakao çekirdeği tüketerek kakaonun yararlarından yararlanabilirsiniz. 
KAKAONUN CİLDE FAYDALARI Flavonoidler ve antioksidanlar bakımından yüksek olan kakao, cildi erken yaşlanma ve hasardan korumaya ve onarmaya destek olabilir ve kızarıklık ve lekeleri yatıştırarak cildinizin ten rengini iyileştirebilir .
Kakao çekirdeği, vitaminler, mineraller, amino asitler ve bitkisel besinler dahil olmak suretiyle 300’den fazla tanımlanabilir bileşiğe haizdir. 
Londra Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırma, flavanoller açısından varlıklı bir çikolatanın günlük tüketiminin mühim bir ışık koruması sağladığını ve bundan dolayı insan cildini zararı olan UV etkilerinden korumada etkili olabileceğini göstermiştir.KAKAO CİLDİNİZE DOĞRUDAN UYGULANABİLİR
Direkt cildinize kakao uygularken polifenoller, prosiyanidin ve flavonoidler dahil tüm antioksidanları alırsınız. Bu yüzden yaşlanmayı geciktirmek , nemlendirmek ve çevresel kirleticilere karşı korumak için hakikaten harikadır. 
Topikal olarak uygulandığında bu elementler cildi çevresel stres faktörlerine karşı koruyabilir, cildi besleyebilir ve sıhhatli bir ışıltı üretebilir.Flavanoller, oksijen doygunluğunu hızla artırarak cildin canlı ve genç görünmesini sağlar.Kakao ek olarak hücresel düzeyde cilt iyileşmesine destek olduğu malum omega 6 yağ asitleri açısından da zengindir  Kakao , azaltılmış inflamasyon ve iyileştirilmiş kolesterol seviyeleridahil olmak suretiyle mühim sıhhat yararları olan polifenoller açısından zengindir .Bununla beraber, kakaonun çikolata yada öteki ürünlere işlenmesi , polifenol içeriğini mühim seviyede azaltabilir. 
157.809 kişide meydana getirilen 9 çalışmanın gözden geçirilmesi, daha yüksek çikolata tüketiminin mühim seviyede daha düşük kalp hastalığı, nüzul ve ölüm riski ile ilişkili bulunduğunu buldu
NE KADAR KAKAO TÜKETİLMELİ? 
Kakao merkezi sinir sistemi üstünde fazlaca güçlüdür ve büyük miktarlarda yiyecek kalsiyum tutulmasına müdahale edebilir. Günde 40 gramdan (yada 4 ila 6 çay kaşığı dolusu) fazla pişmemiş kakao tüketmeyin. 

Son Dakika Haberler