Intel’in 13. nesil işlemcilerin oyun performansları ortaya çıktı

03.08.2022 10:08 Haber Deposu: Donanım Günlüğü Intel, yeni işlemcilerinde AMD’nin 5800X3D işlemcisinde uyguladığı 3D V-Cache teknolojisine benzer şekilde bilhassa L2 ve L3 ön belleklerinde hatırı sayılır bir artışa gitmeye hazırlanıyor. Böylelikle oyunlarda mühim kazanımlar elde etmek istiyor.
Testler hem DDR4 hem de DDR 5 ramler ile yapılmış oldu. Sızan ilk sonuçlara gore FHD çözünürlüklerde averaj %7 ile %12 kıymet artışı var. Dikkat çekici bir öteki nokta ise minimum FPS değerlerindeki %11 ile % 14 arasındaki ciddi artışlar. Minimum FPS değerlerinin artması akıcı bir oyun deneyimi anlamına geliyor.
Öte taraftan Intel, 13. nesil işlemcilerde aslen mimari olarak oldukca büyük bir değişim sunmuyor. Sadece işlemci saat hızlarının 13900K şeklinde tepe modellerde 5.8 Ghz hatta overclock ile 6Ghz değerlerine yetişmesi planlanıyor. Elbet ön hafıza seviyelerindeki iyileştirme de gene oyun performanslarının artışında etkili bir rol oynuyor. Bu sonbaharda hem AMD hem de Intel yeni işlemcilerini pazara sunacaklar ve bilhassa oyun performanslarında kıyasıya bir mücadeleye girecekler.

Son Dakika Haberler