Fuat Oktay’dan Miçotakis’in sözlerine sert tepki: “Yunanistan’ın gündüzü gece olacak”

15.09.2022 18:51 Haber Deposu: İHA Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sivas’ta AK Partililer ile bir araya geldi. Oktay, partililere hitaben yapmış olduğu konuşmasında karşıcılık partilerini eleştirip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sakarya muharebesinin nerede gerçekleştiğini bilmediğini hatırlattı. Oktay, “Iktisat başta olmak suretiyle aksaklıkları çözmek için uğraşırken karşıcılık her işi çıkmaza sürüklemenin, sürüncemede bırakmanın kavgasını veriyor. PKK ile FETÖ’nün arka bahçesinde kurmuş oldukları masada topluma fitne servis ediyorlar. Hiçbirinin Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi diye bir derdi yok. İplerini tutan abilerini hoşnut etmenin derdindeler. Türkiye Uzay Ajansı kurarız, şimdi uzayın zamanı mı derler. Karadeniz’de doğalgaz buluruz, inanmazlar. Harp ortamında bir tahıl koridoru açıp tüm dünyanın besin sorununu çözeriz, görmezden gelirler. Terörü kaynağında kuruturuz, tutup YPG’yi savunurlar. İsveç’le Finlandiya’yı masaya oturtup PKK/YPG ve FETÖ’ye karşı savaşım anlaşması imzalatırız, elinize ne geçti diye merak ederler. Daha Sakarya Muharebesinin nerede gerçekleştiğini bilmeyen bir karşıcılık liderinden bahsediyoruz” dedi.
  “Bilgisizlik cenahın belediye başkanı”
Oktay konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Osmanlıyla ilgili tepki çeken açıklamalarını hatırlatarak, “Gene bu bilgisizlik cenahının belediye başkanı, tarihten bihaber şekilde Yunanistan’ı ağzına alamadan ecdadımıza saldırıyor. Hani siz Mustafa Kemal’in askerleriydiniz? Cumhuriyetin kurucu ideolojisini temsil ediyordunuz hani? Ulusal savaşım ruhunu yaşatan da temsil eden de biziz. O şekilde mi Sivas? 100 yıl ilkin burada toplanan o gözü kara ruh, o istiklale yürüyen yürekler bizlerde çarpmıyor mu? 100 yıl ilkin Sivas’ta milletimiz ‘ulusal sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz’ diye haykırmış, yedi düvele meydan öğrenim görmüştür. 100 yıl ilkin Sivas’ta ne dediysek 100 yıl sonrasında bugün aynı yerde bir kez daha yeniden ediyoruz; bayrağımıza, bağımsızlığımıza, vatanımıza uzanan elleri kırarız! Bu duruşumuz bölgemizin istikrarı ve dostlarımız için de geçerlidir” dedi.
 
“Gardaş Azerbaycan’ın yanındayız”
Türkiye’nin Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ın yanında bulunduğunu yineleyen Oktay, “Can Azerbaycan’ın Mehmetçikleri sınırda Ermeni terörüne maruz kaldığında biz Ankara’da, Sivas’ta rahat uyuyamayız. Şanlı Karabağ zaferinden sonrasında sınırların netleştirilmesi mevzusunda da gardaş Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan tahriklere ve kışkırtmalara bir an ilkin son vermelidir. Biz bu mevzuda da devamlı Can Azerbaycan’ın yanındayız ve Azerbaycan için ne gerekiyorsa halletmeye hazırız” dedi.
 
“Yunanistan’ın gündüzü gece olacak”
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in açıklamalarına yanıt veren Oktay, “Muhalefetin ağzına alamadığı Yunanistan, her gün hava sahamızı, mavi vatan sathımızı kötüye kullanma etmeye çalışıyor. Internasyonal anlaşmalara bakılırsa gayrı askeri statüdeki adaları silahlandırıyor. Ege’de geri itme yaparak her gün oldukça sayıda bebeğin aileleriyle beraber ölümüne sebep oluyor. Bu şekilde pervasız hareket eden bir Yunanistan’a biz ‘aklını başına al’ ‘İzmir’i unutma’ diyince tansiyonu yükselten taraf mı oluyoruz? Sayın Cumhurbaşkanımız açık ve net şekilde uyardı; ‘adaları silahlandırmayı bırak yoksa bir gece ansızın gelebiliriz’ dedi. Bakıyoruz Miçotakis de gece gelme gündüz gel diyormuş. Bilmiyor mu acaba Türkiye Ege’de tepkisini gösterdiğinde esasen Yunan’ın gündüzü gece olacak. Türkiye internasyonal anlaşmalara dayanarak gereğini yaparsa Yunan’ın güvenilmiş olduğu adalara kar yağacak. Onları bu maceralara sürükleyenler, dost görünenler doğal olarak anında ortadan kaybolur o süre. Bu yüzden İzmir’i unutma diyoruz, Kıbrıs’ı unutma diyoruz” şeklinde konuştu.

Son Dakika Haberler