En İyi Türk Filmleri: En Fazlaca İzlenen Ve Beğenilen 12 En İyi Türk Filmi (İmdb Sırasına Gore)

01.08.2022 15:34 Son Güncelleme: 01.08.2022 15:35  En iyi Türk filmleri
 1- Dağ II
Gösterim Zamanı: 2016
Tür: Aksiyon, Cenk, Dram
IMDb: 8,9
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ahu Türkpençe, Ufuk Bayraktar
2020 yılının en başarı göstermiş filmleri içinde yer edinen Dağ II, izleyenleri derinden etkiliyor. Dağ I’den hatırlayacağınız Bekir ve Oğuz, 6 yıl sonrasında gazeteci Canan Balaban’ı teröristelerin elinden kurtarmak için aynı ekipte görevlendiriliyor. Ondan sonra teröristlerin ele geçirdiği Şimal Irak’ta amansız bir savaşım başlıyor.
 2- Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu
Gösterim Zamanı: 2019
Tür: Yaşam öyküsü, Spor, Dram
IMDb: 8,7
Oyuncular: Yaşam Van Eck, Selen Öztürk, Yetkin Dikinciler İsminden de anlaşılabileceği benzer biçimde Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, ülkemizin gurur deposu olan meşhur halterci Naim Süleymanoğlu’nun yaşamını mevzu ediniyor. Daha 15 yaşlarındayken rekora imza atan haltercinin , rekorlarla ve altın madalyalarla dolu yaşam öyküsünü gözler önüne seriyor.
 3- Ayla
Gösterim Zamanı: 2017
Tür: Tarih, Yaşam öyküsü, Dram
IMDb: 8,5
Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kyung-jin Lee
Ayla, Kore Savaşı’nda yaşanmış gerçek bir hikayeyi mevzu alan bir dram konulu bir filmdir. Süleyman Astsubay, cenk esnasında tesadüfen tanıştığı yetim bir kız olan Ayla’yı kendi kızı benzer biçimde sahiplenir ve bundan sonrasında ikilinin içinde baba kız ilişkisi gelişir. Fakat cenk bittiğinde Süleyman Astsubay, Ayla’yı fazlaca istese de yanında götüremez. İkili aradan seneler geçse de yeniden buluşacaklarına ve birbirlerini hep seveceklerine dair bir söz verir.
 4- Bizim İçin Şampiyon
Gösterim Zamanı: 2018
Tür: Yaşam öyküsü, Dram, Duygusal
IMDb: 8,4
Oyuncular: Ekin Koç, Fikret Kuşkan, Farah Zeynep Abdullah
Bizim için Şampiyon, gerçek bir hikayeden uyarlandı. Filmimizde, efsanevi yarış atı olan Bold Pilot yardımıyla tanışan Begüm Atman ve jokey Halis Karataş’ın yaşamış olduğu büyük aşk hikayesi mevzu ediliyor.
 5- 7. Koğuştaki Mucize
Gösterim Zamanı: 2019
Tür: Dram
IMDb: 8,3
Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Deniz Baysal, Nisa Sofiya Aksongur
Gösterime girmiş olduğu tarihten itibaren büyük ilgi gören 7. Koğuştaki Mucize, 1989 senesinde Anadolu’da bir köyde ufak bir kızın ölümü sebebi ile haksız yere suçlanan Memo’nun hakkaniyet arayışını mevzu ediniyor. Memo, idam cezasına çarptırılıyor. Fakat Memo bu cezadan kurtulup kızı Ova ile kavuşmak için bir mucize bekliyor.
 6- Babam ve Oğlum
Gösterim Zamanı: 2005
Tür: Dram, Aile
IMDb: 8,3
Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Fikret Kuşkan
Türk tarihinin en duygusal filmleri içinde yer edinen yönetmek koltuğunda Çağan Irmak’ın yer almış olduğu Babam ve Oğlum, bir başyapıt olarak sergileniyor. Deniz, doğumu esnasında annesini kaybeder ve babası ile baş başa kalır. Deniz’in babası Sadık, seneler sonrasında küs olduğu babası ile barışmak için Deniz’i de alarak köye doğru yola çıkar. Sadık, seneler sonrasında barıştığı babasına yakında öleceğini anladığı için Deniz’i emanet etmek zorunda kalır.
 7- Kış Uykusu
Gösterim Zamanı: 2014
Tür: Dram
IMDb: 8,2
Oyuncular: Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen
Nuri Bilge Ceylan’ın yapımı olan Kış Uykusu, Cannes Film Festivali de başta olmak suretiyle pek fazlaca ödüle aday yayınlandı. Filmimizde emekli bir tiyatrocu olan Aydın’ın babasından kalan Kapadokya’daki butik oteli işletmek için gittiğinde yaşadıklarını mevzu alıyor.
 8- G.O.R.A
Gösterim Zamanı: 2004
Tür: Serüven, Bilim Kurgu, Güldürü
IMDb: 8,0
Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Itimat
G.O.R.A, ufak bir kasabada kurnaz bir halde halı satarak geçimini elde eden Arif’in bigün uzaylılar tarafınca kaçırılması sonucunda yaşananları mevzu ediniyor.
 9- Nefes: Vatan Sağolsun :
Gösterim Zamanı: 2009
Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim
IMDb: 8,0
Oyuncular: Mete Horozoğlu, Sulh Bağcı, İlker Kızmaz
Irak sınırında yer edinen bir karakolda görevli yüzbaşı ve komutasındaki 40 askerin öyküsünü mevzu alıyor. Mehmetçiğin vatanımızı korumak için çaba sarfetmek için verdiği sıkıntılı savaşım sergileniyor.
 10. Vizontele
Gösterim Zamanı: 2001
Tür: Güldürü, Dram
IMDb: 8,0
Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli, Demet Akbağ
Vizontele, televizyonun daha yeni yayılmaya başladığı dönemde Anadoluda ki halkın bu icatla iyi mi tanıştığını mevzu ediniyor.
 11- Devrim Otomobilleri
Gösterim Zamanı: 2008
Tür: Dram
IMDb: 8,0
Oyuncular: Haluk Bilginer, Charles Carroll, Taner Birsel
1960 yılındaki darbe sonucunda Cumhurbaşkanı olarak göreve gelen Cemal Gürses’in gerçek hayatından esinlenerek kaleme alınmış bir eserdir. Bu film, Cumhurbaşkanının talimatı ile yerli otomobil üretilmesi için bir araya gelen 23 mühendisin başına gelenleri mevzu ediniyor.
 12- Bir Zamanlar Anadolu’da
Gösterim Zamanı: 2011
Tür: Polisiye, Dram
IMDb: 7,9
Oyuncular: Muhammet Uzuner, Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan
Yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan’ın yer almış olduğu bu film, bir zamanlar köyde gerçekleşen bir cinayetin peşinden hekim ve savcının içinde geçen 12 saatlik sırlar ve gerilim hikayeyi mevzu ediniyor.
Gaspar Noe kimdir, filmleri neler? Gaspar Noe’den İstanbul Kadıköy sürprizi
 
 
 

Son Dakika Haberler