Doğru saatte yenince mucize yaratan 12 müthiş gıda

Bazı gıdalar doğru zamanda yenirse, fazlaca daha şifalı hale geliyor. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra meyvelerin, vitamin ve mineral deposu besinlerin insan sağlığı açısından ne kadar yararlı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Fakat yediğimiz saat de mühim. İşte günün doğru saatinde yenildiğinde yaşam kurtaran 12 yiyecek ve faydalarını daha iyi görebilmek için onları yemeniz ihtiyaç duyulan saatler… 
Yararlı da olsa yediğiniz vakitlere dikkat etmezseniz bazı gıdalar sindirim problemlerine, uyku problemlerine, daha çok kilo almanıza niçin oluyor. Doğru zamanda yenirse, şeker bile o denli zararı dokunan olmazken, portakal şeklinde bir C vitamini deposu yalnış zamanda yenirse mide için zararı dokunan hale gelebiliyor. Şimdi gelin, her gün tükettiğimiz gıdaları ne vakit yememiz gerektiğine beraber göz atalım… 1. PEYNİRİçerdiği varlıklı kalsiyum ile kemik erimesini önleyen, sindirim sistemini düzene sokan, tansiyonu düşüren peynirin bu yararlarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız onu erken saatlerde yaptığınız sabah kahvaltılarında tüketmelisiniz.
Peynirin hazmı zor olduğundan akşam saatlerinde yenen peynir bilhassa midesi kırılgan olanlarda hazımsızlık meydana getirecek ve günü fena tamamlamanıza yol açacaktır.2. ŞEKER Bünyeniz tatlı şeylere gerekseme duyuyorsa sabah saatlerinde tüketmeye çalışın. Zira sabah kahvaltıda yediğiniz reçel şeklinde tatlı şeylerden aldığınız kaloriyi gün içinde daha kolay yakabilirsiniz. Akşam saatlerinde yediğiniz tatlıların kalorilerini ise bu kadar süratli yakamazsınız.
Ek olarak akşam yenilen tatlılar, uyumanızı da zorlaştırır. Kilo sorununa bir de uykuya dalma problemi eklersiniz. Üstelik uyku sorunlarının da aşırı kiloluluk riskini artırdığı kanıtlanmış durumda. Fazlaca sayıda araştırmacı ve tabip, kısıtlı uyku, zayıf uyku döngüsü ve uyku kalitesinin metabolik bozukluklar, kilo alımı ve aşırı kiloluluk ve öteki kronik sıhhat sorunları riskinde artış şeklinde sorunlara yol açabileceğini belirtiyor..3. BİTTER ÇİKOLATA Sabah yenen bitter çikolata yaşlanma etkilerini azaltan antioksidan maddeleri vücuda salar ve kalbinize de iyi gelir. Fakat eğer gün içinde atıştırmalık olarak 25 gramdan fazla bitter çikolata tüketirseniz bunun size löp löp kilo olarak döneceğini tahmin edebilirsiniz. 
4. PORTAKAL C vitaminin anavatanı portakal mevsiminde, gün içinde öğün aralarında yenmeli. Sindirim sistemine faydalarının yanı sıra metabolizmayı hızlandırma görevini bu saatler içinde gerçekleştiren portakalı eğer kalkar kalkmaz, boş mideye yerseniz alerjik reaksiyonlara ve mide hastalıklarına sebep olabilir. Bu da gastrit riskini artıracaktır.5. ELMA Elmanın kabuğunda bulunan pektin isimdeki bileşeni hazmetmek zor olsa gerek, bilhassa akşam saatlerinde fazlaca daha zor olsa gerek. Pektin mide asitini artırır ve bu da rahatsızlığa neden olur. Oysa sabah yenen elma gene kabuğundaki pektin yardımıyla bağırsakları çalıştırır ve kanser riskini azaltır.6. MUZ Yüksek oranda lif içeren meyvelerin başlangıcında gelen muz hazmı kolaylaştırır ve mide ekşimesini geçirir. Ve doğal eğer öğlen yeniyorsa. Aynı muzu akşam yemeğinde sofranıza konuk ederseniz sindirim sisteminizi rahatsız eder ve balgam üretimine niçin olur.7. PATATES Sabah saatlerinde yendiği takdirde patates nişastası kan kolesterolünü düşürür ve vücudun gerekseme duyduğu mineralleri sağlar. O yüzden sabah kahvaltısında patatesli bir omlet aslına bakarsak fazlaca iyi düşünce olabilir. Öteki sebzelere gore iki-üç kat daha çok kalorili olan patatesleri akşam yemeğinde fazlaca fazla tüketirseniz kilo almaya da hazırlıklı olun.
8. DOMATES Domatesin en fazla yararını sabah kahvaltısında görürsünüz. Barındırdığı organik asitler sindirimi hızlandırır, mide ve pankreasın işlevlerini düzenler. Fakat akşam fazlaca fazla domates tüketmek kısaca bu asitleri vücuda kabul etmek metabolizma üstünde negatif tesir yapar ve dengeyi bozar. Bu yüzden akşam saatlerinde yenen domatesin fazlası şişkinliğe neden olur.9. FINDIK Bir avuç işlenmemiş fındık yiyecek kalp ritmini düzenlemiş olduğu için kalp krizi geçirme riskinizi azaltır, kolesterolü düşürür. Dolaşım sistemi üstündeki pozitif yönde etkilerini de yadsıyamayacağımız fındığın “aganigi naganigi” hususi durumunu aslına bakarsan tamamımız biliyoruz. Sadece fındığın bu say say bitmeyen yararlarından yararlanmak için onu öğle yemeği saatinde tüketmelisiniz. Fındığı tam tersine, akşamları tüketirseniz yağ ve kalori açısından varlıklı olduğundan kilo almanıza neden olur.10. KIRMIZI ET İçerdiği demirle öğle yemeğinde yenen et yorgunluğu azaltır ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Sadece hazmetmesi averaj 5 saat devam eden kırmızı eti akşam yatmadan ilkin yerseniz sindirim sisteminize zarar verebilirsiniz.11. PİRİNÇ Karbonhidrat açısından varlıklı olması sebebiyle pirinç öğle saatlerinde tüketildiğinde size günün geri kalanında kafi gelecek kadar enerji verecektir. Akşam yeneni ise kilo aldıracaktır.12. MAKARNA Lifli makarnalar sabah ve öğlen saatlerinde tüketilirse vücudu temizler ve toksinlerin dışarı atılmasına destek sunar. Ek olarak tip 2 diyabet riskini de azaltır. Akşam geç saatlerde yenen tabak tabak makarna ise naturel olarak kilo olarak size dönecektir.

Son Dakika Haberler