Denetim altına alınmazsa oldukça riskli! Aşama aşama uyku apnesi tedavisi

Tedavilerin ilk adımı hastanın yaşam tarzında yapacağı ufak fakat etkili değişikliklerdir. Kilo vermek ve spor yapmak üst solunum yollarındaki daralmanın açılmasına ek olarak akciğerlerde solunum işini kolaylaştırır. Ek olarak sigara ve alkol benzer biçimde solunum sistemi için irritan maddelerin kesilmesi gerekir. Bu benzer biçimde önlemler apne sendromu olan tüm hastalarda ortak bir adım olarak kabul edilmeli.
cPAP tedavisi yaşam standardını yükseltir
Uyku apnesi tanısı konulmuş olan bir hastada temel tedavi cPAP (continous Positive Airway Pressure) tedavisidir. Bu tedavide temel amaç solunum havasını, uyku esnasında burundan ve ağızdan basınçlı bir halde solunum yollarında daralma ve kollapsı önleyecek şekilde akciğerlere iletmektir. Bu amaçla cPAP cihazları kullanılır. Bu cihazlar değişen teknolojinin tüm gelişmelerini bünyelerinde barındıran ve hasta konforunu arttırmak adına her gün gelişen bir alandır. Bu tedaviyi etkin şekilde kullanan hastalarda sendromun tüm komplikasyonlarında anlamlı derecede gerileme, yaşam kalitesinde artış ve ölüm oranlarında düşüş izlenir. Cerrahi müdahalenin yeri nedir?
Burun ve boğazda yer edinen tıkanıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla başta burun kıkırdak ve kemik eğriliklerine, normalden büyük bademciklere yada boğaz girişini tıkayan yumuşak damak/ufak dil ve dil kökü hatta alt ve üst çeneye yönelik çeşitli cerrahi uygulamalar vardır. Hangi hastaya hangi cerrahi prosedürün uygun olduğu sonucunda elbet en mühim basamak muayenedir. Bu değerlendirme kulak burun boğaz uzmanlarınca yapılır ve gerekirse multidisipliner bir yaklaşımla hastalar konseylerde konsülte edilerek en uygun cerrahi müdahaleye karar verilmiş olur.

Son Dakika Haberler