Boy denetimine takılan balıkçılara 400 bin TL ceza

23.09.2022 09:28 Haber Deposu: İHA Türkiye’de avlanan balığın ortalama yüzde 70’i Karadeniz’den çıkartılıyor. Karadeniz’in balık merkezi olan Samsun’da su ürünleri denetimleri devam ediyor. Karadeniz’in balık popülasyonunun bilinçsiz avlanması ve ufak boyda avcılık yaparak tüketilmemesi için denetimler sürüyor.
İl Ziraat ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, meydana getirilen denetimler ve uygulanan cezalar hakkında, “İlimiz balıkçıları, genel olarak orta su trolü, gırgır, uzatma ağları ve algarna yöntemi ile su ürünleri avcılığı yapmakta olup ilimiz genelinde 6 tane balık işleme ve değerlendirme tesisi mevcuttur.

Bu tesislerde genel olarak hamsi, alabalık ve deniz salyongozu işlenmekte ve işlenen bu ürünler başta AB ülkeleri olmak suretiyle Japonya, Kore, Çin benzer biçimde Ortadoğu ülkelerine İhraç edilmektedir. İhraç edilen bu ürünler karşılığında ilimiz ekonomisine senelik 20 milyon dolar tutarında bir döviz girdisi sağlanmaktadır. Balıkçılarımızın bilhassa ufak balıkları avlamaktan ve satmaktan kaçınmaları gerekmekte olup kurallara uymayan balıkçıların takip edeni ve getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için il müdürlüğümüzün ilgili birimleri tüm imkânlar seferber edilerek denetimlere devam etmektedir.
2021- 2022 yılı av sezonun da il müdürlüğümüz denetim elemanlarınca ilimiz sınırları dâhilinde; balık hali, balıkçı barınakları, yol güzergâhları ve perakende satış yerlerinde olmak suretiyle toplam 2 bin 645 tane su ürünleri denetimi yapılarak bu denetimler sonucu 75 şahıs yada kuruluşa ihlalleri sebebiyle yaklaşık 400 bin TL İdari para cezası uygulanmıştır. Balıkçılarımızın bu tür yaptırımlara maruz kalmaması için dikkatli olmalarını hatırlatır, bolca verimli bir sürem dilerim” dedi.

Son Dakika Haberler