Almanya’da kriz korkusu! Maliye Bakanı: Enflasyon kontrolden çıkabilir!

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Maliye Bakanı Christian Lindner, enflasyonun artan besin ve enerji fiyatlarının etkisiyle kontrolden çıkabileceği uyarısında bulunmuş oldu.
Lindner, “Benim esas endişem enflasyonun çıpasını kaybetmesi, kalıcı şekilde yükselmesi. Bunun denetim altına alınamayabilecek olması…” diye konuştu.
Lindner, “Hükümetin fiyatlardaki artışları sınırlamak için seçeneklerinin sınırı olan bulunduğunu” belirten “Size sadece şokları absorbe edebileceğimiz sözünü verebilirim” ifadelerini kullandı.
TCMB faiz sonucu öncesi merakla beklenen veriler açıklanacak
VERGİ DÜZENLEMESİ ÖNERMİŞTİ
Lindner daha ilkin de gazetecilere verdiği demeçte, Almanya’nın öteki Avrupa devletlerinde olduğu şeklinde gelir vergisi eşiklerini enflasyona nazaran otomatikman ayarlayan bir mekanizmaya ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu. Lindner, “Bu yıl 40.000 euro’nun gelecek yıl yalnızca 36.000 avroluk bir satın alma gücü var ise, bu meblağ hâlâ 40.000 euro’ymuş şeklinde vergilendirilmemelidir. Bunu yasal şekilde çözmeliyiz” diye konuştu.
Almanya’da enflasyon, yükselen besin ve enerji tutarları sebebiyle (Avrupa Birliği uyumlaştırılmış standartlarına nazaran) 8,8 olmuştu.

Son Dakika Haberler